İsim Arama

Celal İsminin Anlamı Nedir? Celal Ne Demek?

Celal ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Celal isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Celal isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Celal isminin anlamı nedir? Celal ne demek?

Celal isminin anlamı nedir?
 • Celal isminin cinsiyeti: Erkek
 • Celal isminin kökeni: Arapça
 • Celal isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Celal ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Celal ismindeki harf sayısı: 5
 • Celal isminin rengi: Mavi
 • Celal isminin nitelikeri: Huysuz, Çalışkan, Gösterişli, İnatçı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Celal

Celal isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Celal ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

C: Konuşma ve yazma yetenekleri olan kişilerdir. Genellikle çok fazla kitap okurlar.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
L: En yetenekli kişiliktir. Sanatsal yönleri bulunmaktadır ve birçok alanda yetenek sahibidir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
L: En yetenekli kişiliktir. Sanatsal yönleri bulunmaktadır ve birçok alanda yetenek sahibidir.

Celal isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Celal İsmiyle Uyumlu İsimler

Celal İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Ijlal, Ahlal, Lal, Zelal, Zülal, Celena, Celene, Celile, İdlal, Gülal

Celal İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Yelal, Celâyir, Celal, Celali, Celasun, Bilal, Celalettin, Celil, Celadet, Halal

Celal ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Celal İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Celal İsmi Konulabilir Mi?

Celal isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Celal isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Celal İsmi Caiz Mi?

Celal ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Celal isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Celal İsminin Özellikleri

Celal isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Açık sözlü ve iyimser insanlardır.Mantıktan önce duygularıyla hareket eden insanlardır. Hisleri oldukça kuvvetlidir ve hislerine güvenerek davranırlar. Kendilerini oldukça net ifade edebilirler. Hazır cevap insanlardır. Hayatı dolu dolu ve keyifli yaşamayı severler.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Çok atak insanlardır. Olayların gidiş yönüne göre karar verirler. Yaşayarak öğrenmeyi severler. Ancak bazı zamanlarda karar verme süreleri uzar ve başarısız olabilirler. Oldukça dürüst ve hoşgörülü insanlardır. İyilik yapmayı çok severler. Seyahat etmeye bayılırlar. Atak olmaları nedeniyle sakarlıkları da olabilir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Celal İsminin Sayı Analizi

Celal isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

C: 3
E: 6
L: 15
A: 1
L: 15

Celal isminin numerolojik değeri: 40

Celal İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Celal İsmi İle Akrostiş Şiirler

Canımdan can gider sen yoksan eğer
Eski günlerden beri sana aşığım
Laleler güllerden güzel kokarsın
Aşkımın tarifi sensin sevdiğim
Lafta sözde değil herşeyimsin sen

Celal İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Celal isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Celal

Celal İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Celal isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Celal

Celal İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Celal isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Celal

Celal İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Celal Adan: MHP MilletvekiliCelal Adan, 10 Eylül 1951 tarihinde Ağrı’da doğmuştur. Nihat Adan adında emekli baş komiser ağabeyi vardır.İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında ülkücü kesimde yer aldı. 19 Ağustos 1981 tarihinde başlayan MHP davasında yargılanmış ve davanın zaman aşımından düşmesiyle bilahare beraat etmiştir Celal Adan, İMPA A.Ş. ve İNMAŞ Limive aynı zamanda yöneticisidir.Tansu Çiller'in DYP Genel Başkanı seçilmesinden sonra Doğru Yol Partisi İstanbul İl Ba...
 • Celal Pir: Celal Pir, 1961 yılında istanbul’da doğmuştur. İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV bölümünden 1982 yılında mezun oldu. Hürriyet, Milliyet ve Sabaölümlerde çalıştı. Daha sonra da Kanal 6 ve Kanal D televizyonlarında görev yaptıktan sonra 1996 yılından itibaren NTV’de Haber Merkezi’nde sunucu olarak çalıştı.2012 yılında Star TV'ye geçtikten sonra sabahları Bugün Programı'nı Jülide Ateş'le birlikte sundu. Günümüzde de hala Star TV'de Haftasonu Hab...
 • CELAL BAYAR: Firma Adı:CELAL BAYARAdres:CELAL BAYAR ÜNİVER 45040 MANİSAŞehir / İlçe: / Firma Hakkında
 • Celal Kadri Kınoğlu: Celal Kadri Kınoğlu, 16 Aralık 1964’de İstanbul 'da dünyaya gelmiştir. Babası doktordur. İlk okulu, Şişli On Dokuz Mayıs İlkokulu’nda okudu. Liseyi Gaziantep’de bitirdi. Lisede iken bir piyes yazdı, vesahneye koydu, takılanların, kaçanların yerine de çıktı, sınıfı gülmekten kırdı. Görgüsüz Almancı rolü, müsamere hayatının başlangıcı oldu. Ailesi doktor olsun isterken makina mühendisi olmaya karar verip 4 yıl mühendislik okuduğu haldesonra datiyatrocu oldu.Üniversite yıllarında bir tiyatro grubu ...
 • Celal Doğan: 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde (HDP) Halkların Demokratik Partisinden Gaziantep milletvekili seçildi. Celal Doğan, 1 Ağustos 1943 tarihinde Gaziantep, Nizip’de Çanakçı Köyünde doğmuştur. İlköğrenimini Çanakçı Köyü İlkokulu’nda, orta öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 1977 yılına kadar serbest avukatlık yaptı. 5 Haziran 1977 tarihinde yapılan TBMM 16. dönem milletvekilleri seçimlerinde ...
 • Celal Talabani: Saddam Hüseyin'nin devrilmesinden sonra Irak Devlet Başkanı seçilen, Kürt haklarının savunucularından olan Talabani, aynı zamanda ilk Kürt devlet başkanıdır. Celal Talabani, 12 Kasım 1933'te Irak'da doğdu. Eğitim hayatına Koya'da başlayan Talabani, daha sonra liseyi Erbil ve Kerkük'de okudu. 1946 yılında henüz 13 yaşındayken Kürt öğrencilerin oluşturduğu gizli bir derneğe üyeydi. Ardından Kürdistan Demokratik Partisi'nin öğrenci birliğine girdi ve 18 yaşına geldiğinde partinin merkez komitesine...
 • Celaleddin Karatay: Anadolu Selçuklu devlet adamı. Selçuklu sultanlarının taht kavgasını bırakıp devleti birlikte yönetmelerini sağlamıştır.Celaleddin Karatay, yaşamının ilk dönemlerine ilişkin bilgi yoktur. Doğduğu tarih bilinmemekle beraber 1254 yılında Kayseri’de öldüğünde yaşı altmışı geçmişti. Üç kardeş idiler. Diğer iki kardeşi Kemaleddin Rumtaş ve Seyfeddin Karasungur’dur. Celâleddin Karatay Rum asıllı bir kölelikten geldiği düşünülmektedir. I. İzzeddin Keykavus döneminden (1211-1220) başlayarak önemli görev...
 • Celal Çapa: Celal Çapa, 1954 yılında istanbul’da doğmuştur. Babası Çapamarka'nın sahibi fabrikatör Bedii Çapa, annesi şarkı sözü yazarı Fikret Şeneş’dir. Annesiyle babası ayrıldı. Ahmet Çapa (d.1945) (2011 yılında vefat etti.) abisi vardı. Babasının daha sonra modacı Gürnar Çapa Uğurlu ile yaptığı evlilikten İzzet Çapa adında kardeşi vardır. İlkokuldan lise sona kadar Galatasaray Lisesinde okudu. Lise son sınıfta Tarhan Koleji’ne geçip mezun oldu.Liseyi bitirip yurtdışına Fransa’ya okumaya gitti. Siyasal bi...
Celal İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Celal ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Soğukkanlı, Duygusal, Yetenekli, Girişken olmalarıdır.

Celal İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Celal ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Tembel, Gereksiz İnatçı, Obur, Agresif olmalarıdır.

Celal isminin Notasyonları Nelerdir?

Celal isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

C: Ceyhan
E: Edirne
L: Lüleburgaz
A: Adana
L: Lüleburgaz

Celal Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

C: Cemal
E: Ekrem
L: Lokum
A: Ahmet
L: Lokum

Celal isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

C: Charlie
E: Echo
L: Lima
A: Alfa
L: Lima

Celal isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

C: Cemal
E: Engin
L: Levent
A: Aydın
L: Levent

Celal İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Celal ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Celal ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Celal ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Celal İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.