İsim Arama

Boratay İsminin Anlamı Nedir? Boratay Ne Demek?

Boratay ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Boratay isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Boratay isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Boratay isminin anlamı nedir? Boratay ne demek?

Boratay isminin anlamı nedir?
  • Boratay isminin cinsiyeti: Erkek
  • Boratay isminin kökeni: Türkçe
  • Boratay isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Boratay ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Boratay ismindeki harf sayısı: 7
  • Boratay isminin rengi: Mavi
  • Boratay isminin nitelikeri: Sevimli, Pozitif, Komik, İnatçı, Romantik, Maceracı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Boratay

Boratay isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Boratay ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

B: Önsezi duygusu çok kuvvetlidir. Herşeye umutla yaklaşır ve en kötü durumlarda bile umudunu yitirmez.
O: Kendi içine kapalıdır. Gizliliği sever ve sır saklar. Kişiliklerini sergilemek yerine keşfedilmeyi ve gizemli görünmeyi tercih eder.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
T: Duygularını söylemekte zorlanır. Ketum bir karaktere sahiptir. Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapıya sahiptirler.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.

Boratay isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Boratay İsmiyle Uyumlu İsimler

Boratay İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Boratay İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

İlkutay, Samurtay, Kortay, Borkan, Orkutay, Erkutay, Çiltay, Özatay, Kongurtay, Aktay

Boratay ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Boratay İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Boratay İsmi Konulabilir Mi?

Boratay isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Boratay isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Boratay İsmi Caiz Mi?

Boratay ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Boratay isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Boratay İsminin Özellikleri

Boratay isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Duygusal insanlardır. Bazı zamanlarda içe kapanık bile olabilirler. Çok şefkatli, merhametli ve iyi huylu insanlardır. Dost canlısı, barışçıl insanlardır. Başkalarını mutlu etmek onları çok mutlu eder. Oldukça sağdık ve evlerine düşkün insanlardır. Ancak biraz daha açık görüşlü olmalı ve kendilerini daha fazla düşünmeleri gerekebilir.

Hayatta limitlerini hep üst düzeyde tutan insanlardır. Hem sezgileri hem de azimleri oldukça fazladır. Kendi sınırları vardır. Kuralları, kanunları severler. Bunun yanında derin düşünceli insanlardır. Ancak kıskanç insanlar olabilirler. Çok şüpheci ve karamsar olabilirler.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Hayatı çok hızlı yaşarlar. Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Yeni işler, yeni projelerin içinde olmayı severler. Özel hayatlarında oldukça iddialı ancak bazen sinirli olabilirler. Duygularını kontrol altında tutmaları gerekebilir. Alınganlık yapabilen insanlardır.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Boratay İsminin Sayı Analizi

Boratay isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

B: 2
O: 18
R: 21
A: 1
T: 24
A: 1
Y: 28

Boratay isminin numerolojik değeri: 95

Boratay İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 7 olanlar:MERHAMETLİ

Karakterinin en belirgin özelliği merhamet.Herkese ikinci bir şans vermekten yanasın.Yapılan hataları daima affediyor ve unutuyorsun.Kinci değilsin.Ancak bazen insanlar bu yönünü sömürebiliyor.Bu nedenle, kimi zaman üzülüyorsun.Fakat gerçek dostların senin iyi niyetini ve merhametini takdir ediyorlar.Dünyevi şeylere bağlılığın yok.Hayatın fani, kırgınlıkların saçma olduğunu savunuyorsun.Bu nedenle, dostlarına karşı çok titiz ve hoşgörülü davranıyorsun.Zor durumda olan insanlara yardım etmekten hoşlanıyorsun.Herkesi mutlu görmek istiyorsun.Karşı cinste aradığın özellikler ise iyi niyet ve samimiyet.

Boratay İsmi İle Akrostiş Şiirler

Bak yine bu yürek sana atıyor
Onursuz olmuş inan aşklar sevdalar
Resimlerine bakıp hayaller kurup
Andıkça adını içim parçalanır
Tutsağın olduğum gözlerini
Andıkça adını içim parçalanır
Yaralı olan yüreğim yine kan ağlar

Boratay İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Boratay isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Boratay

Boratay İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Boratay isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Boratay

Boratay İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Boratay isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Boratay

Boratay İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Boratay ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Boratay İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Boratay ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sıcakkanlı, Sırdaş, Maceracı, Girişken, Canayakın, Gezgin olmalarıdır.

Boratay İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Boratay ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Aşırı Duygusal, İçine Kapanık, Gaddar, Agresif, Sessiz, Geçmişte Yaşayan olmalarıdır.

Boratay isminin Notasyonları Nelerdir?

Boratay isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

B: Bolu
O: Ordu
R: Rize
A: Adana
T: Tokat
A: Adana
Y: Yozgat

Boratay Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Behçet
O: Osman
R: Rasim
A: Ahmet
T: Temel
A: Ahmet
Y: Yahya

Boratay isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Bravo
O: Oscar
R: Romeo
A: Alfa
T: Tanfo
A: Alfa
Y: Yankee

Boratay isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Burak
O: Oruç
R: Reis
A: Aydın
T: Turgut
A: Aydın
Y: Yılmaz

Boratay İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Boratay ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Boratay ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Boratay ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Boratay İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.