İsim Arama

Peygamber Efendimizin Yasakladığı İsimler

Peygamber Efendimizin Yasakladığı İsimler

11.07.2019 10:32

Peygamber Efendimizin sevmediği ve konulmasını istemediği bazı isimler vardı. Hayatı boyunca pek çok insanın ismini değiştirmiştir. Bunlar arasında hanımlarından birisi ve kölesi HZ. Enes de vardır.

Hz. Muhammed dağ, tepe, ırmak, nehir, eşya, kaya, hayvan ve doğa ismi taşıyan isimleri kesinlikle yasaklamış ve koymamamızı emretmiştir.

Senem: Put, çok güzel kadın anlamındadır. Peygamberimizin yasaklamış olduğu isimlerdendir.

Samed: ALLAH`ın isimlerini tek başına isim olarak kullanılmasını yasaklamıstır. Samed yerine Abdussamed seklinde kullanilabiliryalnizca(Abdulkerim,Abdulkadir,Abdurrahimvs buşekilde adlandırılmalıdır) AllahuTealanin en sevdigi ve Peygamberimizin tavsiye ettigi isimler (peygamberimizin isimleri diğer paygamberlerin isimleri-Abdullah ve Abdurrahman da Allahın en sevdiği isimlerdir…)

Süveyda: Kalbin ortasinda var kabul edilen siyah nokta.Tohumun ortasında bulunan tanecik Kalpteki gizli günah demektir. İsim olarak kullanılması uygun değildir. Peygamberimiz(s.a.v) anlamı güzel olmayan, cehennemi çağrıştıran isimleri de yasaklamıştır.

Asiye: Asi olan karşı gelen, itaatsiz

Alev: Cehennemi çagrıştıran bu ve benzeri isimleri de yasaklamıştır.örneğin; ateş, kırmızı, sarı, alev. Ayrıca; dikkat çeken kırmızı, sarı ve bunlara benzer renkte kiyafet giyilmesini de yasaklamıştır

Abdülesed: Arslanin kulu .Peygamberimizin yasakladıgı bir isimdir.

Kezban: Yalanci

Bir hadis-i Serifte : “Sizler kiyâmet günü kendinizin ve babalarinizin adlari ile cagirilirsiniz. Öyle ise cocuklariniza güzel isimler veriniz.” buyurmuşlardır. (Hadîs-i serîf-Ibn-i mace).