İsim Arama

Berna İsminin Anlamı Nedir? Berna Ne Demek?

Berna ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Berna isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Berna isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Berna isminin anlamı nedir? Berna ne demek?

Berna isminin anlamı nedir?
 • Berna isminin cinsiyeti: Uniseks
 • Berna isminin kökeni: Farsça
 • Berna isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Berna ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
 • Berna ismindeki harf sayısı: 5
 • Berna isminin rengi: Pembe/Mavi
 • Berna isminin nitelikeri: Sevimli, Çalışkan, Komik, Misafirperver, İnatçı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Berna

Berna isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Berna ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

B: Önsezi duygusu çok kuvvetlidir. Herşeye umutla yaklaşır ve en kötü durumlarda bile umudunu yitirmez.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Berna isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Berna İsmiyle Uyumlu İsimler

Berna İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Charna, Beray, Berşan, Turna, Beril, Berzah, Smyrna, Alverna, Bersu, Berivan

Berna İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Bermal, Berksoy, Berkman, Berköz, Berkalp, Berkal, Berkok, Berhan, Berki, Berge

Berna ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Berna İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Berna İsmi Konulabilir Mi?

Berna isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Berna isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Berna İsmi Caiz Mi?

Berna ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Berna isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Berna İsminin Özellikleri

Berna isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Duygusal insanlardır. Bazı zamanlarda içe kapanık bile olabilirler. Çok şefkatli, merhametli ve iyi huylu insanlardır. Dost canlısı, barışçıl insanlardır. Başkalarını mutlu etmek onları çok mutlu eder. Oldukça sağdık ve evlerine düşkün insanlardır. Ancak biraz daha açık görüşlü olmalı ve kendilerini daha fazla düşünmeleri gerekebilir.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Berna İsminin Sayı Analizi

Berna isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

B: 2
E: 6
R: 21
N: 17
A: 1

Berna isminin numerolojik değeri: 47

Berna İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Berna İsmi İle Akrostiş Şiirler

Bulutlar bile saygıdan üstümüzde durmazlar
Elbette bir gün mutlu oluruz
Resimlerin bile bana umut veriyor
Ne tatlı geliyor bunları düşünmek
Ah etme sitemleri bırak sevgili

Berna İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Berna isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Berna

Berna İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Berna isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Berna

Berna İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Berna isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Berna

Berna İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Berna Canbeldek: ProfesyonelJimnastik ve Profesyonel dans eğitmeni.Berna Canbeldek, 1989 yılında Bursa’da doğmuştur. 12 yaşından itibaren dans eğitimi almıştır. Türkiye’den Almanya’ya göç eden ailesiyle birlikte Berlin’de yaşamaktadır.Berna Canbeldek, 2012-2013 yılları arasında Acun Ilıcalı’nın hazırlayıp sunduğu 4. sezon “Yetenek sizsiniz” yarışmasına da katılmıştır.Küçük yaşlardan bu yana dansa ve dans etmeye meraklı ve boş zamanlarında spor yapmayı, sörf yapmayı ve arkadaşları ile sohbet etmeyi çok seven Bern...
 • Bernard Shaw: Nobel Edebiyat Ödüllü oyun yazarıdır.George Bernard Shaw, yazdığı komediler, denemeler ve eleştirilerle çağdaş edebiyat ve siyasete büyük katkılarda bulunmuştur. Bernard Shaw, 26 Temmuz 1856 tarihinde İrlanda, Dublin’de doğmuştur. Tam adı George Bernard Shaw’dır. 2 ablası vardır. Babası adliye memuru idi, sonradan zahire tüccarlığına girişti. Annesi müzik dersleri verirdi. Annesi ile babası boşandı. Bernard Shaw, okulda pek parlak bir öğrenci değildi ama, evinde iyi bir müzik zevki aldı, bilgisi...
 • Berna Keklikler: Berna Keklikler, 25 Şubat 1989 tarihinde Almanya, Gelsenkirchen’degurbetçi bir ailenin kızı olarak doğmuştur. Berrin Keklikler (d.1994) adında kız kardeşi vardır. Liseyi Almanya’da bitirdi. 2013 yılından beri İstanbul’da kız kardeşi ile birlikte yaşamaktadır. Ekonomi eğitimi alan Berna Keklikler, Almanya güzellik yarışması olan Miss Turkuaz Germany kazanmış ve modellik yapmaktadır. 176 cm. boyunda olan Berna Keklikler 61 kilo ağırlığındadır. Kardeşi Berrin Keklikler, 2013 yılında yapılan “Miss T...
 • Bernard Marie Koltes: Bernard Marie Koltes, orta sınıf bir ailede 9 Nisan 1948 tarihinde Fransa’nın Metz şehrinde doğmuştur. Öğrenimini Hubert Gignoux tarafından yönetilen 1968 yılında başladığı Strazburg Ulusal Tiyatrosu’nda tamamladı. Bu yıllarda öğrenimi sırasında kendi yazdığı oyunları da yönetir. Kardeşinin adı François’dir. Bernard-Marie Koltès, çağdaş bir klasik oarıyla dünyada oyunları en çok sahnelenen ve oyunları birçok dile çevrilen Fransız tiyatro yazarlarındandır.Bernard Marie Koltes, sanat yaşamına çok ...
 • Berna Öztürk: 2016 İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasına katıldı.Berna Öztürk, 28 Mart 1984 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Bilge Öztürk (d.1978) ve Belda Öztürk (d.1979) adlarında iki ablası vardır. Liseyi Özel Ayazağa Işık lisesinde bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Televizyon, sinema ve tiyatro çalışmalaendini ifade edeceği yolu müzik olarak belirlemiş ve 1999 yılında başladığı DJ’lik hayatına 2001‘den itibaren profesyonel olarak devam etmiştir. Be...
 • Berna Arıcı: Berna Arıcı, 1981 yılında istanbul’da doğmuştur. Esas memleketi Ayvalık’tır. İlk, orta ve lise eğitimini Ahmet Şimşek kolejinde tamamladı. Kısa bir dönem modellik yaptı.Müjdat Gezen eğitim merkezinden şan dersleri aldı. 2000 yılında 19 yaşındayken Cüneyt Arkın'la birlikte ''Güneşe Doğru'' adlı dizide oynadı. Ayla Algan’dan oyunculuk dersleri aldı.“Adam Gibi” parçasıyla gündeme oturdu. Sonrasında da "Kitap gibi kadınım çevir çevir oku" isimli parçayla çıkış yaptı.2006 yılında ''Adam olsaydın'' şa...
 • Bernard Herrmann: "Taxi Driver" ve "Citizen Kane" gibi filmler dahil 50'den fazla filmde müzik danışmanlığı yapmış Amerikalı kompozitör, müzisyen. Bernard Herrmann, 29 Haziran 1911'de New york City'de doğdu. Daha küçük yaşlarda babası onu müziğe yönlendirdi ve keman dersleri almasını sağladı. Babasıyla sık sık operaya giden sanatçı klasik batı müziğine yöneldi. 13 yaşına geldiğinde 100$ ödüllü ilk müzik yarışmasını kazanmıştı. Kariyerini müzik yönünde yapmaya karar veren Herrmann, New York Üniversitesi'nde Percy ...
 • Berna Laçin: Berna Laçin, 20 Ağustos 1970 tarihinde İzmir, Karşıyaka’da doğmuştur. Babası askeri bir pilottur. İlkokul, ortaokul ve liseyi İzmir’de okuduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi'ni kazanınca ailecek istanbul'a yerleştiler. Mimarlık okurken oyunculuk yönü ağır basınca okulu yarıda bırakıp 1988 yılında İstanbul Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümüne girdi. Aynı yıllarda Kenter Tiyatrosu'nda ‘‘Şafakofesyonel tiyatrocu oldu. 1990 yılında şehir tiyatrosundaykentelevizyon hayatına da başladı.1996 yılın...
Berna İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Berna ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sıcakkanlı, Duygusal, Maceracı, Sağduyu Sahibi, Girişken olmalarıdır.

Berna İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Berna ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Aşırı Duygusal, Gereksiz İnatçı, Gaddar, Hayal Dünyasında Yaşayan, Agresif olmalarıdır.

Berna isminin Notasyonları Nelerdir?

Berna isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

B: Bolu
E: Edirne
R: Rize
N: Niğde
A: Adana

Berna Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Behçet
E: Ekrem
R: Rasim
N: Nizam
A: Ahmet

Berna isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Bravo
E: Echo
R: Romeo
N: November
A: Alfa

Berna isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Burak
E: Engin
R: Reis
N: Neptün
A: Aydın

Berna İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Berna ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Berna ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Berna ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Berna İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 2 yorum yapılmıştır.

Suheda Aras
15.03.2019

Evet geberın ıssalah.

Berna Koçan
25.02.2018

Güzelmiş.