İsim Arama

Berat İsminin Anlamı Nedir? Berat Ne Demek?

Berat ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Berat isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Berat isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Berat isminin anlamı nedir? Berat ne demek?

Berat isminin anlamı nedir?
  • Berat isminin cinsiyeti: Uniseks
  • Berat isminin kökeni: Arapça
  • Berat isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Berat ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Berat ismindeki harf sayısı: 5
  • Berat isminin rengi: Pembe/Mavi
  • Berat isminin nitelikeri: Sevimli, Çalışkan, Komik, İnatçı, Romantik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Berat

Berat isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Berat ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

B: Önsezi duygusu çok kuvvetlidir. Herşeye umutla yaklaşır ve en kötü durumlarda bile umudunu yitirmez.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
T: Duygularını söylemekte zorlanır. Ketum bir karaktere sahiptir. Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapıya sahiptirler.

Berat isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Berat İsmiyle Uyumlu İsimler

Berat İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Beria, Berem, Berceste, Berzah, Beray, Bersu, Berrin, Bergüzar, Berca, Berşan

Berat İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Berktin, Berzan, Berke, Berkkan, Berksun, Beri, Berksan, Berkmen, Berkalp, Murat

Berat ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Berat İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Berat İsmi Konulabilir Mi?

Berat isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Berat isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Berat İsmi Caiz Mi?

Berat ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Berat isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Berat İsminin Özellikleri

Berat isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Duygusal insanlardır. Bazı zamanlarda içe kapanık bile olabilirler. Çok şefkatli, merhametli ve iyi huylu insanlardır. Dost canlısı, barışçıl insanlardır. Başkalarını mutlu etmek onları çok mutlu eder. Oldukça sağdık ve evlerine düşkün insanlardır. Ancak biraz daha açık görüşlü olmalı ve kendilerini daha fazla düşünmeleri gerekebilir.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Hayatı çok hızlı yaşarlar. Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Yeni işler, yeni projelerin içinde olmayı severler. Özel hayatlarında oldukça iddialı ancak bazen sinirli olabilirler. Duygularını kontrol altında tutmaları gerekebilir. Alınganlık yapabilen insanlardır.

Berat İsminin Sayı Analizi

Berat isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

B: 2
E: 6
R: 21
A: 1
T: 24

Berat isminin numerolojik değeri: 54

Berat İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Berat İsmi İle Akrostiş Şiirler

Bu geceler sensiz hiç çekilmiyor
Ellerim boşlukla seni bekliyorum
Rengarenk bir hayat yaşamam için
Anla artık çık gel yarim diyorum
Tek tanem seni çok seviyorum

Berat İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Berat isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Berat

Berat İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Berat isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Berat

Berat İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Berat isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Berat

Berat İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Berat Albayrak: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadıdır.2015 yılı Milletvekili seçimlerinde İstanbul 1. bölge 6. sıra AKP milletvekili adayı oldu.Berat Albayrak, 1978 yılında istanbul'da doğmuştur. Babasının adı Sadık Albayrak’dır. Aslen Trabzon’un Of ilçesinin Yenice köyündendir. Serhat Albayrak adında abisi vardır. Liseyi Özel Fatih Koleji'nde okudu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonraki yıllarda 2002 yılında ABD. New York'taki Pace Üniversitesi Lubin School of B...
  • Berat Yenilmez: Seksenler dizisindeki Pastacı Sami karakteri ile tanındı.Berat Yenilmez, 5 Ekim 1970 tarihinde Sakarya’da doğmuştur. Avustralya'da Charles Sturt Üniversitesi tiyatro bölümünden mezun oldu. Ayrıca Müjdat Gezen Sanat Merkezi mezunudur. Bir çok dizi ve reklam filmlerinde rol aldı.Berat Yenilmez, 2012 yılında Birol Güven’in yönetmenliğinde çekilen “Seksenler” dizisinde Pastacı Sami karakterini canlandırmaya başladı. Dizide Şoray Uzun, Rasim Öztekin, İlker Ayrık, Begüm Öner,Suzan Kardeş, Özlem Türkad...
Berat İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Berat ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sıcakkanlı, Duygusal, Maceracı, Girişken, Canayakın olmalarıdır.

Berat İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Berat ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Aşırı Duygusal, Gereksiz İnatçı, Gaddar, Agresif, Sessiz olmalarıdır.

Berat isminin Notasyonları Nelerdir?

Berat isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

B: Bolu
E: Edirne
R: Rize
A: Adana
T: Tokat

Berat Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Behçet
E: Ekrem
R: Rasim
A: Ahmet
T: Temel

Berat isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Bravo
E: Echo
R: Romeo
A: Alfa
T: Tanfo

Berat isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Burak
E: Engin
R: Reis
A: Aydın
T: Turgut

Berat İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Berat ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Berat ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Berat ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Berat İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 4 yorum yapılmıştır.

Berat
08.02.2019

İsmimi gerçekten seviyorum.

İlknur
25.10.2018

Çok güzelmiş isim bayıldım isme.

Eniştem
25.10.2018

Çoooooooooook güzel bir ismin varmış.

Büşra
13.02.2018

Peki beraat isminin aşık olabileceği kız isimleri nelerdir?.