İsim Arama

Baki İsminin Anlamı Nedir? Baki Ne Demek?

Baki ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Baki isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Baki isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Baki isminin anlamı nedir? Baki ne demek?

Baki isminin anlamı nedir?
  • Baki isminin cinsiyeti: Erkek
  • Baki isminin kökeni: Arapça
  • Baki isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Baki ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Baki ismindeki harf sayısı: 4
  • Baki isminin rengi: Mavi
  • Baki isminin nitelikeri: Sevimli, İnatçı, Hayalperest, Yaramaz

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Baki

Baki isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Baki ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

B: Önsezi duygusu çok kuvvetlidir. Herşeye umutla yaklaşır ve en kötü durumlarda bile umudunu yitirmez.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.

Baki isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Baki İsmiyle Uyumlu İsimler

Baki İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Bakinaz, Bakiye, Kyriaki

Baki İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Paki, Bakr, Abdülbaki, Saki, Taki, Nurbaki, Naki, Bakırhan, Raki, Haki

Baki ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Baki İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Baki İsmi Konulabilir Mi?

Baki isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Baki isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Baki İsmi Caiz Mi?

Baki ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Baki isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Baki İsminin Özellikleri

Baki isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Duygusal insanlardır. Bazı zamanlarda içe kapanık bile olabilirler. Çok şefkatli, merhametli ve iyi huylu insanlardır. Dost canlısı, barışçıl insanlardır. Başkalarını mutlu etmek onları çok mutlu eder. Oldukça sağdık ve evlerine düşkün insanlardır. Ancak biraz daha açık görüşlü olmalı ve kendilerini daha fazla düşünmeleri gerekebilir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Baki İsminin Sayı Analizi

Baki isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

B: 2
A: 1
K: 14
İ: 12

Baki isminin numerolojik değeri: 29

Baki İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Baki İsmi İle Akrostiş Şiirler

Bu günlerde geçecek inan sevdiğim
Aşk dolu zamanlar yaşayacağız
Kollarında mutluluğu tadacağım ben
İçimde mutluluk olacaksın sen

Baki İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Baki isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Baki

Baki İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Baki isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Baki

Baki İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Baki isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Baki

Baki İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Baki Davrak: 2014 yılında“Kırımlı” adlı sinema filminde oynadı.Baki Davrak, 1971 yılında Almanya’da Bad Säckingen’de doğmuştur. Türk asıllı Alman vatandaşıdır. Almanya’da yaşamaktadır. Tiyatro oyunculuğunun yanında, Kommisr, Eva Blond, Der Puma ve Tatort. gibi televizyon dizilerinde rol aldı. Stefan Holtz’un 2005 yapımı televizyon filmi Meine Verrückte Türkische Hochzeit’ta başrol oynadı.2007 yılında Cannes Film Festivalinde yönetmen - senarist Fatih Akın'a en iyi senaryo ödülü kazandıran “Yaşamın Kıyısında”...
  • Baki Mahmut Abdülbaki: Türk divan edebiyatının büyük şairlerinden biridir. Baki Mahmutİstanbul'da doğdu. Asıl adı Mahmud Abdülbaki'dir. Çocukluğunda serac (camilerde kandillerin yakılmasından sorumlu kimse) çıraklığı yapmıştır. Baki'nin babası Mehmet Efendi Fatih Camii'nde müezzinlik yapıyordu. Medrese öğrenimi gördü. Zamanının ünlü şair ve bilim adamlarıyla görüştü. Onlardan dersler aldı. 18-19 yaşlarında iken artık ünlü bir şair olmuştu. Yeteneğiyle çevresinin ilgisini çekti. Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, III. ...
Baki İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Baki ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sıcakkanlı, Girişken, Romantik, Enerjik olmalarıdır.

Baki İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Baki ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Aşırı Duygusal, Agresif, Kıskanç, Kırılgan olmalarıdır.

Baki isminin Notasyonları Nelerdir?

Baki isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

B: Bolu
A: Adana
K: Kars
İ: İzmir

Baki Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Behçet
A: Ahmet
K: Kadri
İ: İrfan

Baki isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Bravo
A: Alfa
K: Kilo
İ:

Baki isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Burak
A: Aydın
K: Kalyon
İ: İstif

Baki İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Baki ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Baki ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Baki ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Baki İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.