İsim Arama

Ara İsminin Anlamı Nedir? Ara Ne Demek?

Ara ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Ara isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Ara isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Ara isminin anlamı nedir? Ara ne demek?

Ara isminin anlamı nedir?
 • Ara isminin cinsiyeti: Erkek
 • Ara isminin kökeni: Arapça
 • Ara isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Ara ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
 • Ara ismindeki harf sayısı: 3
 • Ara isminin rengi: Mavi
 • Ara isminin nitelikeri: İnatçı, Komik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Ara

Ara isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Ara ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Ara isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Ara İsmiyle Uyumlu İsimler

Ara İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Hadjara, Suhara, Tara, Gulnara, Natara, Tamara, Atara, Shamara, Arashel, Dilara

Ara İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Kara, Arat, Erenkara, Arakel, Taykara, Aracı, Aras, Ara, Araf, Başkara

Ara ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Ara İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Ara İsmi Konulabilir Mi?

Ara isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Ara isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Ara İsmi Caiz Mi?

Ara ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Ara isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Ara İsminin Özellikleri

Ara isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Ara İsminin Sayı Analizi

Ara isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

A: 1
R: 21
A: 1

Ara isminin numerolojik değeri: 23

Ara İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 3 olanlar:LİDER

Karakterinin en belirgin özelliği liderlik.İnsanları kontrol etmekten ve olayların gidişatını belirlemekten hoşlanıyorsun.Ancak bencil değilsin.Sadece olayları organize etmek istiyorsun.Bu konuda oldukça başarılısın.İyi bir yönetici olabilirsin.Nerede, nasıl davranılacağını biliyorsun.Çevrendekiler de sana güveniyor.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da lider olmak istiyorsun.Ailen ya da arkadaş grubunla birlikteyken tüm organizasyonlara ve yapılacaklara sen karar veriyorsun.Kimse sana karşı çıkmıyor.Çevrendekiler fikirlerinden memnun.Karşı cinste aradığın özellikler ise hoşgörü ve şefkat.

Ara İsmi İle Akrostiş Şiirler

Ardından bak bomboş kaldı ellerim;
Razıyım seninle kuru ekmeği paylaşmaya…
Ardından bak bomboş kaldı ellerim;

Ara İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Ara isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Ara

Ara İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Ara isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Ara

Ara İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Ara isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Ara

Ara İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Aras Bulut İynemli: Aras Bulut İynemli, 25 Ağustos 1990 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Yeşim adında ablası ve Orcun adında abisi vardır. Abisi tiyatrocu, ablası da ses sanatçısıdır. Babasının adı Cengiz, annesinin adı Sevtap’dır. Beşiktaş Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde uçak mühendisliği okumaktayken oyunculuk yapmaya başladığından okulunu dondurdu. Aras Bulut İynemli, Patos, TTNET Adsl, Spricafe gibi çeşitli reklam filmlerinde oynamıştır.Oynadığı Patos reklamı ile yönetme...
 • Aras Aydın: Aras Aydın, 2 Temmuz 1989 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. Tam adı Mehti Aras Aydın’dır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarından mezun oldu. Aras Aydın, 2010 yılında yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın yaptığı ve Bülent Emin Yarar’ın başrolde olduğu ”Öğretmen Kemal” adlı dizide Mert rolünde oynadı.2012 yılında ”Şefkat Tepe” adlı dizide Teğmen Volkan rolünde oynadı. 2014 yılında yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı, başrollerini Melis Birkan, Muhammet Uzuner, Meral Çetinkaya, Özgür Çevi...
 • Arabistanlı Lawrence: İngiliz arkeolog, asker, casus ve yazar.16 Ağustos 1888 tarihinde İngiltere’de Kuzey Galler’de doğan Arabistanlı Lawrence’in asıl adı Thomas Edward Lawrence’dır. Oxford Üniversitesi mezunu bir arkeologdur. 1916 - 1918 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı yürütülen Arap isyanında, İngiliz irtibat subayı olarak aldığı görev nedeniyle Arabistanlı Lawrence olarak tanınmıştır.İngilizlerin Orta Doğu'ya yayılma siyaseti istikametindeki faaliyetlerine katılıp, 1910 yılında Türkiye'ye geldi. Fırat N...
 • Aram Gülyüz: Aram Gülyüz, 1931yılında istanbul, Şişli’de doğmuştur. Ermeni kökenlidir. Koleji bitirdikten sonra İngiltere’ye gitti. Electric and Musical Industries Ltd.(EMİ) Şirketi'nin Londra'daki temsilciliğinde dört yıl televizyon kursu gördü. Askerlik hizmetini yaptığı se Kore'ye gitmek isteyip istemedikleri sorulunca; 1954-1955 yıllarında askerliğini yedek subay olarak Kore’de yaptığı sırada aynı görevi yapan Halit Refiğ ile tanışmış. Kore'ye gidip birliğine katıldığında ateşkes sağlanmış ve mütareke im...
Ara İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Ara ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Girişken, Maceracı olmalarıdır.

Ara İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Ara ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Agresif, Gaddar olmalarıdır.

Ara isminin Notasyonları Nelerdir?

Ara isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

A: Adana
R: Rize
A: Adana

Ara Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Ahmet
R: Rasim
A: Ahmet

Ara isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Alfa
R: Romeo
A: Alfa

Ara isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Aydın
R: Reis
A: Aydın

Ara İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Ara ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Ara ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Ara ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Ara İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 2 yorum yapılmıştır.

Neslişah Bade Buruloğlu
07.03.2019

Benim ismimin anlamı ne.

Liz
18.10.2018

Ara güler.