İsim Arama

Adnan İsminin Anlamı Nedir? Adnan Ne Demek?

Adnan ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Adnan isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Adnan isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Adnan isminin anlamı nedir? Adnan ne demek?

Adnan isminin anlamı nedir?
 • Adnan isminin cinsiyeti: Erkek
 • Adnan isminin kökeni: Arapça
 • Adnan isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Adnan ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Adnan ismindeki harf sayısı: 5
 • Adnan isminin rengi: Mavi
 • Adnan isminin nitelikeri: İnatçı, Agresif, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Adnan

Adnan isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Adnan ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.

Adnan isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Adnan İsmiyle Uyumlu İsimler

Adnan İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Menan, Adna, Canan, Adniye, Zenan, Gülsunan, Gülcanan, Jonan, Hannan, Özcanan

Adnan İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Yochanan, Adniel, Johanan, Renan, Cenan, Adni, Efnan, Adnan, Jehohanan, Onan

Adnan ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Adnan İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Adnan İsmi Konulabilir Mi?

Adnan isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Adnan isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Adnan İsmi Caiz Mi?

Adnan ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Adnan isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Adnan İsminin Özellikleri

Adnan isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Adnan İsminin Sayı Analizi

Adnan isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

A: 1
D: 5
N: 17
A: 1
N: 17

Adnan isminin numerolojik değeri: 41

Adnan İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Adnan İsmi İle Akrostiş Şiirler

Anladım ki aşkı sende buldum ben
Dertleri acıları senle unuttum
Ne olur nasıl olur demedim sevdim ben seni
Aşkım sen oldun inan umudum oldun
Nedensiz sevdim yarim inan ben seni

Anlamsız olur bazen hayaller,
Dün aklına gelmez ya hani, yarını düşlerken
Nedensiz bitişlerden, korkak sevgilere,
Anlamını bilmeden söylediğimiz hecelere,
Nereye yol aldığından habersiz masum umutlara…

Adnan İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Adnan isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Adnan

Adnan İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Adnan isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Adnan

Adnan İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Adnan isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Adnan

Adnan İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Adnan Polat: İş adamı ve Galatasaray Spor Kulübü eski Başkanı. Adnan Polat, 23 Şubat 1953 tarihinde Erzurum’un Aşkale ilçesinde doğmuştur. Babası İbrahim Polat’dır. Songül ile Muratadında iki kardeşi vardır. 1971 yılında İstanbul Işık Lisesi'nden mezun oldu.Lisans eğitiminin ardından, yüksek lisans için A.B.D.'ye gitti. 1976 yılında, Long Island Üniversitesi'nde İş İdaresi öğrenimini tamamladı.Mezun olduğu sene Türkiye'ye dönen Polat, Polat Holding’e bağlı Polat İnşaat'ta şantiye şefi yardımcılığı görevinde ...
 • Adnan Şenses: Adnan Şenses, 21.8.1935 de Babası Muhsin, annesi Emine'den Bursa'da dünyaya gelen Adnan Şenses babasının memuriyeti dolayısıyla Ankara'ya taşındılar. İlkokula Ankara İsmet İnönü ilkokulu'nda başlayan Adnan Şenses, tahsilinin devamını İstanbul'a taşındıkları Karagümrük İlk ve Ortaokulu'nda tamamladı.Ailesinin ısrarı ile marangozluğa başladı. Adnan Şenses, atölye çalışmaları sırasında, sesinin güzelliğiyle çevresinin dikkatini çekince 1956 yılında müzik hayatına başlamıştır. 24 yaşında askerliğini...
 • Adnan Çakmakçıoğlu: “Bir Barış Bırakın Biz Çocuklara” şiirinin şairidir.Adnan Çakmakçıoğlu, 27 Mayıs 1922 tarihinde Rize'nin Pazar İlçesinde doğmuştur. Ortaöğrenimini istanbul Vefa Lisesi’nde tamamladı.İstanbul'da İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Matematik-Astronomi Bölümü'nü 1945 yılında bitirdi. Adnan Ardağı adı ile şiirler yazdı. Antalya, Kars, Sivas liseleri matematik öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. Balıkesir Milli Eğitim ve Necatibey Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Ankara Devlet ...
 • Adnan Aybaba: Futbol yorumcusu, iş adamıAdnan Menderes Aybaba’dır. Eski futbolcu ve teknik direktör Samet Aybaba (d.1955) abisidir. Annesi istanbul’lu, babası Osmaniye’li, ağa çocuğudur. Ablası 19 yaşında iken ölünce İskenderun’a yerleştiler. 10 yaşında iken İskenderun’da yelken yare birinci oldu. Danimarka’ya Avrupa Şampiyonası’na gitti, üçüncü oldu. Danimarka Prensesin elinden madalyasını aldı.17-18 yaşlarında İskenderunspor’da futbol oynadı. Daha sonra 1985 – 1987 yılları arasında Üsküdar Anadoluspor’da oy...
 • Adnan Keskin: Adnan Keskin, 9 Ocak 1942 tarihinde Denizli, Çivril’de Ömerli köyünde yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babasının adı Sadettin, annesinin adı Emine'dir. Köylerinde ilkokul olmadığı için 5 yıl yaz kış demeden 7 kilometre ötede bulunan Çivril’e yayan gidip geldi. Ortaokulu da Çivril’de okudu. Denizli lisesini bitirdikten sonra İzmir’e gelerek Atlas otelinde komilik ve garsonluk yaptı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Denizli’de avukatlık stajını 1970 yılında tamamladı. Ser...
 • Adnan Menderes: PositionX = 100;PositionY = 100;defaultWidth= 500;defaultHeight = 500;var AutoClose = true;if (parseInt(navigator.appVersion.charAt(0))>=4){var isNN=(navigator.appName=="Netscape")?1:0;var isIE=(navigator.appName.indexOf("Microsoft")!=-1)?1:0;}var optNN='scrollbars=no,width='+defaultWidth+',height='+defaultHeight+',left='+PositionX+',top='+PositionY;var optIE='scrollbars=no,width=150,height=100,left='+PositionX+',top='+PositionY;function popImage(imageURL,imageTitle){if (isNN){imgWin=window.open...
 • Adnan Kahveci: Elektrik mühendisi profesör, 46, 47. ve 48. Hükümetlerde görev almış siyasetçi ve devlet adamı. Adnan Kahveci, 1949 yılında Trabzon'un Köprübaşı ilçesi Beşköy beldesi Yılmazlar köyünde doğdu. İlk okulu ve orta okulu köyünde okudu. Daha İlkokul yıllarında Milliyet gazetesinin ilk olarak yaptığı bilgi yarışmasında birinci oldu. TÜBİTAK bursuyla Liseye İstanbul Kabataş Lisesinde devam etti ve 1966'da dönem birincisi olarak mezun oldu. Üniversite sınavını da 180 sorunun tamamına doğru cevap vererek ...
Adnan İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Adnan ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Girişken, Güçlü, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Adnan İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Adnan ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Agresif, Güçsüz, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Adnan isminin Notasyonları Nelerdir?

Adnan isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

A: Adana
D: Denizli
N: Niğde
A: Adana
N: Niğde

Adnan Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Ahmet
D: Davut
N: Nizam
A: Ahmet
N: Nizam

Adnan isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Alfa
D: Delta
N: November
A: Alfa
N: November

Adnan isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Aydın
D: Deniz
N: Neptün
A: Aydın
N: Neptün

Adnan İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Adnan ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Adnan ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Adnan ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Adnan İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 1 yorum yapılmıştır.

Adnan İki Yüzlü
21.05.2018

Adnan isminin anlamı tüm tanıdığım adnan'lara uyuyor. Hepsi iki yüzlü :).