İsim Arama

Ada İsminin Anlamı Nedir? Ada Ne Demek?

Ada ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Ada isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Ada isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Ada isminin anlamı nedir? Ada ne demek?

Ada isminin anlamı nedir?
 • Ada isminin cinsiyeti: Erkek
 • Ada isminin kökeni: Türkçe
 • Ada isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Ada ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
 • Ada ismindeki harf sayısı: 3
 • Ada isminin rengi: Mavi
 • Ada isminin nitelikeri: İnatçı, Agresif

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Ada

Ada isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Ada ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Ada isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Ada İsmiyle Uyumlu İsimler

Ada İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Adara, Ghada, Gada, Adala, Adalet, Mada, Adar, Adamina, Adaja, Sada

Ada İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Adalettin, Adamek, Adao, Adab, Adamsson, Adapa, Adal, Adami, Adamik, Adamec

Ada ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Ada İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Ada İsmi Konulabilir Mi?

Ada isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Ada isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Ada İsmi Caiz Mi?

Ada ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Ada isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Ada İsminin Özellikleri

Ada isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

Ada İsminin Sayı Analizi

Ada isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

A: 1
D: 5
A: 1

Ada isminin numerolojik değeri: 7

Ada İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 3 olanlar:LİDER

Karakterinin en belirgin özelliği liderlik.İnsanları kontrol etmekten ve olayların gidişatını belirlemekten hoşlanıyorsun.Ancak bencil değilsin.Sadece olayları organize etmek istiyorsun.Bu konuda oldukça başarılısın.İyi bir yönetici olabilirsin.Nerede, nasıl davranılacağını biliyorsun.Çevrendekiler de sana güveniyor.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da lider olmak istiyorsun.Ailen ya da arkadaş grubunla birlikteyken tüm organizasyonlara ve yapılacaklara sen karar veriyorsun.Kimse sana karşı çıkmıyor.Çevrendekiler fikirlerinden memnun.Karşı cinste aradığın özellikler ise hoşgörü ve şefkat.

Ada İsmi İle Akrostiş Şiirler

Ah etme sitemleri bırak sevgili
Doğru olan bir şey var oda sana sevdam
Ah etme sitemleri bırak sevgili

Ada İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Ada isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Ada

Ada İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Ada isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Ada

Ada İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Ada isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Ada

Ada İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Adalet Cimcoz: Türk dublaj ustası, çevirmen 25 Temitbahir'de doğan Adalet Cimcoz’un , annesi Alman, babası topçu subayı bir Türk'tür. Babası Boğazlar Komutanı Miralay Hüseyin Tayfur; annesi ise aslen Alman olup Müslümanlığı kabul etmiş Aliye Hanım’dı. Miralay Hüseyin Tayfur, Osmanlı Ordusu’na top almak için gittiği Almanya’daki bir baloda tanışmıştı Aliye Hanım ile... Altı yaşındayken ailesi Almanya'ya göç etti. İlköğrenimini 1921'de tamamladıktan sonra Almanya'ya gidip Ortaokul ve lise öğrenimini orada tamaml...
 • Adalı Halil: Türk gücünü dünyaya tanıtan ünlü pehlivanlarımız arasında Adalı Halil'in ayrı bir yeri vardır.Adalı Halil, 1871 yılında bugün için Yunanistan'da kalan Edirne’nin Adaiçi bölgesindeki Kilise Köyü'nde doğmuştur. Kara Mehmet adlı bir pehlivanın oğludur. Babasının tesiriyle o da, çocuk denecek yaşta güreşe heves etmişti. Babası onu, zamanının en ünlü pehlivanlarından olan Kel Aliço’nun yanına verdi. Güreşe Kel Aliço çırağı olarak yetiştirilmiştir. Adalı Halil, 18 yıl Kırkpınar başpehlivanlığını korum...
 • Adalet Ağaoğlu: Türk edebiyatının en önemli romancılarından biridir.Adalet Ağaoğlu, 13 Ekim 1929 tarihinde Ankara, Nallıhan’da doğmuştur. Babası Hafız Mustafa Sümer’dir. Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu ve tek kızıdır. İlkokulu Nallıhan’da okudu sonra 1938 yılında Ankara’ya taşındılar. Ortaokul ve liseyi Ankara Kız Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1950 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İlk defa 1946 yılında Ulus gazetesinde tiyat...
 • Adam Sandler: Adam Richard Sandler, 9 Eylül 1966 tarihinde New York Brooklyn'dedünyaya geldi. Yahudi bir aile olanAnnesi Judy öğretmen, babası Stanley Sandler elektrik mühendisidir. Valerie ve Elizabeth adında iki kız kardeşi veScottadında bir erkek kaedeşi vardır. New York Brooklyn'de doğan Adam Sandler, Manchester, New Hampshire’ye ailesiyle taşındığında sadece 5 yaşındaydı. Manchester, New Hampshire’de Manchester Central Lisesini bitirdikten sonra 1991 yılında New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi...
Ada İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Ada ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Girişken, Güçlü olmalarıdır.

Ada İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Ada ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Agresif, Güçsüz olmalarıdır.

Ada isminin Notasyonları Nelerdir?

Ada isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

A: Adana
D: Denizli
A: Adana

Ada Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Ahmet
D: Davut
A: Ahmet

Ada isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Alfa
D: Delta
A: Alfa

Ada isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Aydın
D: Deniz
A: Aydın

Ada İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Ada ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Ada ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Ada ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Ada İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 8 yorum yapılmıştır.

Canan
06.12.2018

Ada suan da cok y aygin hiç erkek görmedim de duymasında saçma ve komik olmuş değiştirin bence acil.

Mustafa
06.12.2018

Sitede mustafa da kız yaziyo zaten bencede degismeli bu yanlis bilgi.

Ahmet
06.12.2018

Heralde tanıdıkları bilmeden koydu bunlarda üzülmesin diye erkek yaziyo kaç tane ada diye erkek vardır ahmet diyede kız yazın bare tam olsun.

Asli
06.12.2018

Ada bir kız ismidir işinize hassas davranın lütfen sayfayı yenileyin değiştirin yani cik zor olmasa gerek.

Aycan
06.12.2018

Ada cidden bir kız ismi hemde güzel kızlar degismeli.

Emre
06.12.2018

Ada bir kız ismidir diziler kitaplar filmler sokaklar biraz da akıl etimilojik yapısı gibi değerleri düşünüp yazın bare erkek ada mi olur acil sayfayı yenileyin.

Ipek
06.12.2018

Kaldiki insanlar bu siteye güvenerek isim koyuyorlar lütfen biraz daha hassas davranın rica ediyorum.

Ceyda Pak
06.12.2018

Lütfen araştırıp yazın ada bir kız ismidir eski dilde ana öz demektir kaldiki nüfus ta kadınların oranı bellidir burda erkek yazılması hatalı bilgi değiştirin lutfen.